A brokkoli kivonat. A szulforafan az immunvédelem hatásos eszköze.
A kapszula 250mg brokkolicsíra kivonatot tartalmaz, melyben a Brokkolicsíra Szulforafán tartalma legalább 10%.
Adagolás: kúraszerűen 60kg testsúly alatt napi 1 kapszula; 60kg testsúly felett napi 2 kapszula reggel és/ vagy este étkezés közben.
Szulforafán
ISMERTETŐ –SZAKIRODALMI ÁTTEKINTÉS ALAPJÁN1
A kilencvenes évek elején Dr. Paul Talalay és munkatársai (Johns Hopkins Egyetem, USA) izoláltak egy olyan isotiocianát vegyületet, a szulforafánt, amely a káposztafélékben, és különösen a brokkoliban (brokkoli-csírában) előforduló glukorafaninból keletkezik. A szulforafán az egészségi állapotra gyakorolt számos előnyös hatással rendelkezik.
A hosszú évek során végzett vizsgálatok alapján elmondható róla, hogy a leghatásosabb természetes serkentője a méregtelenítő enzimeknek, hosszan ható antioxidáns, számos baktérium elleni kezelés hatékonyságát segítheti, különös tekintettel a Helicobacter pylori-ra. Gyulladások, különböző típusú daganatos betegségek, ill. szív- és érrendszeri problémák esetén, az erek egészségének megőrzésében, felső légúti gyulladások, sugárzás okozta bőrgyulladások esetén lehet jótékony az alkalmazása.
A káposztafélékben, és különösen a brokkoliban (Brassica oleracea var. italica) bőségesen található glukorafanin a szervezetben alakul át szulforafánná.
Általában a kevéssé főtt (roppanós) brokkoliból a közvetlen táplálkozás révén vehető fel az anyag, illetve a nyersen fogyasztott zöldség tartalmazza. Azonban a különböző káposztafélék és a kifejlett brokkoli növény is csak kis mennyiségben – max.2% - tartalmazza ezt a vegyületet.
Ezért a brokkoli csira kivonatot könnyen beadható koncentráltabb formában célszerü adagolni, a szulforafán tartalom mennyiségének figyelembevételével.
Szulforafán-daganatok
Humán vizsgálatok során már egy órával a szulforafán elfogyasztása után az emlő szövetében kimutatták a jelenlétét és megjelentek mérhető szinten olyan anyagok, melyek aktivitása a daganat blokkolására utal.
Egerekben is igazolták a bél szöveteinek szulforafán felvételét szájon át történő beadást követően, párosulva a daganatszövet-képződés csökkenésével.
A szulforafán hatékony induktora olyan enzimeknek, melyek a szervezet méregtelenítő funkcióit szabályozzák. Közvetlen gátló hatása van a sejtburjánzásra és a daganatsejtek elhalását sietteti. Enzimeken keresztül serkenti a daganatsejtek elhalását, aminek eredményeképpen a daganat súlya és tömege csökken.
Preklinikai vizsgálatokban és állatkísérletekben a daganatellenes hatás emberi bélhám-, leukémia-, hasnyálmirigy-, tüdő- és bőr daganat sejtek esetében igazolható volt. A szulforafán gátolta a sejtosztódást és az emberi húgyhólyag- és prosztata sejtvonalak esetében és fokozta a daganatsejtek elhalását.
Felső légúti problémák.
A levegőben lebegő belélegzett apró részecskék (smog, kipuffogó gáz) súlyosbíthatják a tüdő- és szív-érrendszeri betegségeket azáltal, hogy oxidativ stresszt okoznak. A szulforafán gátolja a légutak részecskéknek kitett hámsejtjeiben a gyulladás keltő anyagok termelődését.
Helicobacter pylori fertőzés
Az emberek jelentős részének gyomrában (eleinte tünet mentesen) jelen van a Helicobacter pylori nevű baktérium. Gyomordaganatok kiváltásában régóta beigazolódott a Helicobacter pylori szerepe. Ezért indokolt ez ellen a fertőzés ellen aktívan fellépni.
Brokkoli csira etetésével egérkísérletekben eredményesen csökkentették a gyomor bakteriális fertőzöttségét, a gyulladásos jelenségeket és a gyomor atrofiát. Humán kísérletek hasonlóan jó eredményt mutattak.
Reumatoid ízület gyulladás
Szövettanilag a gyulladásos jelenségek, és a csontleépülés csökkenése volt megfigyelhető a szulforafánnal kezelt egyedekben, a kontroll csoporthoz hasonlítva.
Időskori látás romlás és neurológiai problémák
Az időskori látásromlás, illetve vakság leggyakoribb kiváltója a retina pigmentált rétegében végbemenő elváltozás, ami oxidativ stressz következménye.
A szulforafán mind in vitro, mind állatkísérletekben ez ellen védelmet adott a retina sejtjeinek.
A kisérletek és az állati modellen végzett kutatások azt sugallják, hogy a különböző idegsejt típusokat a szulforafán kezelés megvédi az oxidativ stressz és a gyulladások okozta károsodásoktól. A vizsgálatok eredményei azt sugallják, hogy a szulforafán kivéd bizonyos idegrendszeri sérüléseket, melyek Parkinson betegségben, illetve Alzheimer kórban tapasztalhatók.
Mellékhatások és toxicitás
A szulforafán biztonságos alkalmazására végzett humán kísérletek alapján megállapítható volt, hogy szájon át, illetve a bőrön alkalmazva sem mutatkozott káros hatása hosszasan használva, magas napi dózisban.
A szulforafánnak, ill. a vegyületet tartalmazó brokkoli-csira kivonatnak az alkalmazása biztonságos, nincs ismert kontraindikációja, vagy gyógyszer-interakciója.